October 27th 2007

Rockford Wildcats 11th Annual Youth Cross Country meet

Teams: 1st Elgin (10), 2nd Wildcats (12), 3rd Belvidere (25)

Distance - 1500 meters Peewee Girls 8 & under

Place

Time

Last

First

Team

1

6.25

Acuna

Jasmine

Elgin

2

6.28

Oury

Sophia

Elgin

3

7.24

McMichael

Lauren

Wildcats

4

7.30

Bruckner

Sydney

Wildcats

5

7.32

Gilfillan

Shannon

Wildcats

6

7.38

Flatten

Keena

Belvidere Tornados

7

7.46

Raczyk

Ciara

 

8

7.57

Alansari

Isabella

Elgin

9

7.58

Stille

Bennett

Belvidere Tornados

10

8.11

Zabat

Abbey

Elgin

11

8.13

Doll-Jaycox

Isabella

Wildcats

12

8.29

Robles

Crystal

Belvidere Tornados

13

8.30

Cephus

Mercedes

IL Gold

14

8.39

Oliveri

Siena

Wildcats

15

8.43

Appino

Katie

Wildcats

16

8.45

Murphy

Meghan

Belvidere Tornados

17

8.47

Oury

Stella

Elgin

18

8.58

Gilfillan

Meg

Wildcats

19

9.41

Baxter

Brenna

Wildcats

 

Teams: 1st Elgin-1 (6), 2nd Belvidere (18), 3rd Wildcats (46), 4th Batavia (46),

      5th Elgin-2(51), 6th Elgin-3(77)

Distance - 1500 meters  -  Peewee Boys - 8 & under

Place

Time

Last

First

Team

1

5.48

Oury

Jake

Elgin Team 1

2

6.02

Rameriz

Victor

Elgin Team 1

3

6.08

Harper

Francisco

Elgin Team 1

4

6.26

Kulisek

Noah

Batavia Accelerators

5

6.33

Crocker

Tommy

Belvidere Tornados

6

6.41

Miller

Cole

Belvidere Tornados

7

6.45

Ellingson

Jared

Belvidere Tornados

8

6.48

Santiago

Edgar

Elgin Team 2

9

6.51

Martocci

Jacob

Belvidere Tornados

10

7.07

Schwartz

Matthew

Belvidere Tornados

11

7.07

Powers

Will

Individual

12

7.13

Colson

Jake

Belvidere Tornados

13

7.15

Chew

Jack

Wildcats

14

7.25

Ramos

Jeremy

Belvidere Tornados

15

7.26

Gedwill

Connor

Belvidere Tornados

16

7.29

Hunter

Noah

Belvidere Tornados

17

7.39

Lynch

Matthew

Wildcats

18

7.50

Thorell

Zachary

Batavia Accelerators

19

7.54

Poupard

Wesley

Wildcats

20

8.08

Toussaint

Pierre

Elgin Team 2

21

8.09

Gonzalez

Jesus

Elgin Team 2

22

8.14

Rasmussen

Brian

Elgin Team 3

23

8.19

Collins

Caleb

Wildcats

24

8.20

McMichael

Dan

Wildcats

25

8.21

Ivanauski

Gregory

Elgin Team 2

26

8.21

Kulisek

Drew

Batavia Accelerators

27

8.22

Flores

Daniel

Elgin Team 3

28

8.24

Chockalingam

Nicholas

Wildcats

29

8.26

Stadelman

Nikolas

Wildcats

30

8.32

Kulisek

Zach

Batavia Accelerators

31

8.45

Puquirre

Eric

Elgin - Team 3

32

9.34

Bruckner

Lucas

Wildcats

33

9.35

Andrews

Benjamin

Wildcats

34

10.04

Andrews

Brian

Wildcats

35

12.17

Roberson

Max

IL Gold

 

Teams: 1st Belvidere (32), 2nd Elgin (46), 3rd Wildcats(84)

Distance - 3000 meters  - Bantam Girls

Place

Time

Last

First

Team

1

12.20

Alondra

Hinojosa

Elgin

2

12.34

Gonzalez

Yasenia

Elgin

3

12.44

Robles

Stephanie

Belvidere Tornados

4

13.15

Crocker

Addie

Belvidere Tornados

5

13.27

Himmel

Margaret

Elgin

6

13.36

Houzenga

Taeya

Belvidere Tornados

7

13.39

Daugerdas

Courtney

 

8

13.44

Clark

Dani

Wildcats

9

13.52

Ferguson

Janelle

Wildcats

10

13.55

Kowalkowski

Bailey

Belvidere Tornados

11

14.04

Menge

Elana

Belvidere Tornados

12

14.10

Danrmon

Destiny

Belvidere Tornados

13

14.17

Miller

Felecia

Belvidere Tornados

14

14.44

Laureen

Toussaint

Elgin

15

14.55

Teagardin

Sarah

Belvidere Tornados

16

14.57

Schwartz

Monica

Belvidere Tornados

17

15.02

Powers

Stephanie

 

18

15.06

Kempf

Maddie

Buffalo Grove Running Club

19

15.07

Kulisek

Abby

Batavia Accelerators

20

15.14

Henninger

Nicole

Belvidere Tornados

21

15.19

Koeler

Kayla 

Belvidere Tornados

22

15.20

Murphy

Grace

Belvidere Tornados

23

15.23

Teagardin

Emily

Belvidere Tornados

24

15.45

Fritz

Kayla 

Belvidere Tornados

25

15.49

Johnston

Kim

Belvidere Tornados

26

15.56

Cephus

Alexis

IL Gold

27

15.57

Conde

Isamar

Wildcats

28

16.01

Hillman

Kaitlyn

Wildcats

29

16.21

Krueger

Marissa

 

30

16.22

Roberson

Chassie

IL Gold

31

17.22

Miller

Emily

Wildcats

32

17.25

Salimar

Santiago

Elgin

33

17.42

Miller

Alex

Belvidere Tornados

34

17.48

Bleidorn

Colleen

Belvidere Tornados

35

18.27

Pfeiffle

Hannah

Wildcats

36

18.40

Appino

Delaney

Wildcats

37

25.20

Baxter

Chloe

Wildcats

 

Teams: 1st Belvidere (24), 2nd Wildcats (31)

Distance - 3000 meters  Bantam Boys

Place

Time

Last

First

Team

1

12.10

Razo

Nick

SW Suburban Cheetah

2

12.22

Seerup

Darren

Wildcats

3

12.48

Yunk

Eryk

Belvidere Tornados

4

13.09

Kurth

Spencer

Batavia Accelerators

5

13.10

Otte

Mike

Belvidere Tornados

6

13.58

Palmer

William

Belvidere Tornados

7

14.05

Gustafson

Johnathon

Belvidere Tornados

8

14.16

Fitts

Malcom

Buffalo Grove Running Club

9

14.43

Volk

Ethan

Wildcats

10

14.51

Pellico

Andrew

Batavia Accelerators

11

14.56

Leung

Eligah

Batavia Accelerators

12

14.59

Polnow

Tucker

Wildcats

13

15.09

Rivera

Manuel

Wildcats

14

15.39

Leet

Jacob

Wildcats

15

15.43

Danzl-Taur

Matt

Belvidere Tornados

16

15.59

Murphy

Sam

Belvidere Tornados

17

17.15

Kazmerski

Michael J

Wildcats

18

17.42

Hillman

Kyle

Wildcats

19

18.15

Leonhardt

Niklas

Individual

20

18.18

Day

Joshua

Wildcats

21

20.14

Bigsby

Mateo

Wildcats

22

20.21

Stadelman

Austin

Wildcats

 

Teams: 1st Elgin (15), 2nd Wildcats (45)

Distance - 3000 meters - Midget Girls

Place

Time

Last

First

Team

1

11.18

Adams

Katie

Elgin Sharks

2

11.23

Wolfe

Brooke

Elgin Sharks

3

12.08

Puquirre

Jessica

Elgin Sharks

4

12.17

Adelman

Kathryn

Elgin Sharks

5

12.23

Kelley

Caitlin

Buffalo Grove Running Club

6

12.24

Nieto

Eli

Elgin Sharks

7

13.00

Bitter

Nicole

Buffalo Grove Running Club

8

13.06

Himmel

Natalie

Elgin Sharks

9

13.07

Callen

Becky

Buffalo Grove Running Club

10

13.23

Peterson

Siena

Wildcats

11

13.28

Pfeiffle

Sarah

Wildcats

12

13.48

Gillespie

Carley

Wildcats

13

13.50

Hanson

Megan

Belvidere Tornados

14

14.00

Hanson

Kim

Belvidere Tornados

15

14.36

Schwartz

Becky

Belvidere Tornados

16

14.44

Kulisek

Kayla

Batavia Accelerators

17

15.24

Polnow

Megan

Wildcats

18

15.28

Lewis

April

Wildcats

19

15.36

Gilfillan

Audrey

Wildcats

20

15.49

Novacek

Amanda

Belvidere Tornados

21

16.11

Flores

Diana

Elgin Sharks

22

16.23

Sager

Molley

Wildcats

23

16.24

Bradley

Paige

Wildcats

24

16.32

Rivera

Neysra

Wildcats

25

16.51

Hall

Crystal

Wildcats

26

16.56

Kim

Jacquelyn

Wildcats

27

17.15

Cline

Julie

IL Gold

28

17.28

Zabat

Kate

Elgin Sharks

29

18.59

Acuna

Stephanie

Elgin Sharks

30

19.15

Chockalingham

Chandler

Wildcats

 

Teams:1st Wildcats(43),2nd Elgin(54),3rd Aurora(63), 4th Belvidere(64)

Distance - 3000 meters  Midget Boys

Place

Time

Last

First

Team

1

11.28

Godsell

Nick

Illini Heat Track Club

2

11.48

Oury

Max

Elgin

3

11.49

McLaughlin

Larry

Buffalo Grove Running Club

4

11.52

Rossi

Brian

SW Suburban Cheetah

5

12.09

Burkenpas

Todd

Belvidere Tornados

6

12.15

See

Geoffry

Wildcats

7

12.16

Fojtik

Chris

SW Suburban Cheetah

8

12.19

Conde

Marcos

Wildcats

9

12.26

Scarlett

Trevor

Aurora Flyers

10

12.33

Howerton

Zach

Aurora Flyers

11

12.42

Byczynski

Daniel

Aurora Flyers

12

12.47

Rameriz

Juan

Elgin

13

12.48

Mancha

Emilio

Elgin

14

12.50

Mazurski

Alex

Buffalo Grove Running Club

15

12.50

Lynch

Tommy

Wildcats

16

13.00

Poppen

Chandler

Wildcats

17

13.07

Johnston

Craig

Belvidere Tornados

18

13.29

Gonzalez

Jose

Elgin

19

13.35

Leung

Enoch

Batavia Accelerators

20

13.37

Hoit

Drew

Belvidere Tornados

21

13.41

Pfeiffle

Joshua

Wildcats

22

13.45

Fritz

Jacob

Belvidere Tornados

23

13.48

Hillman

Kenny

Wildcats

24

13.54

Hrisch

Martin

Naperville

25

13.57

Chew

Mike

Wildcats

26

13.58

Brown

Jacob

Wildcats

27

14.13

Grant

Sean

Buffalo Grove Running Club

28

14.14

Menge

Jonathon

Belvidere Tornados

29

14.58

Maggio

Joseph

Aurora Flyers

30

15.05

Goldberg

Harrison

Wildcats

31

15.13

Zabat

C. J.

Elgin

32

15.14

Scarzone

David

Aurora Flyers

33

17.44

Bigsby

Trey

Wildcats

34

17.45

Diamond

Rame

Wildcats

35

20.17

Andrews

Garrett

Wildcats

 

Teams: 1st Elgin(15) 2nd Wildcats(45)

Distance - 4000 meter  Youth Girls

Place

Time

Last

First

Team

1

15.33

Abel

Mallory

Elgin

2

15.40

Stuenkel

Sydney

Elgin

3

15.51

Winter

Hanna

Buffalo Grove Running Club

4

16.27

Schenck

Molly

Elgin

5

16.31

Garcia

Vicky

Elgin

6

16.49

Serna

Elizabeth

Elgin

7

17.05

Barton

Emilie

Elgin

8

17.39

Flannery

Katie

Elgin

9

17.46

Bredin

Cheryl

Buffalo Grove Running Club

10

18.06

Zien

Nicole

Belvidere Tornados

11

18.26

Sarabia

Mikenna

Belvidere Tornados

12

18.39

Griffin

Sarah

Wildcats

13

19.10

Kovach

Stephanie

Wildcats

14

19.21

Palmer

Mariah

Wildcats

15

19.55

Raffety

Leah

Wildcats

16

20.22

Clark

Megan

Wildcats

17

20.40

Heard

Leah

SW Suburban Cheetah

18

21.03

Meyer

Rachel

Wildcats

19

21.37

Kazmerski

Kelly

Wildcats

20

21.41

Kulisek

Elizabeth

Batavia Accelerators

21

22.55

Otte

Melissa

Belvidere Tornados

22

24.34

Acuna

Jocelyn

Elgin

23

24.45

Andrews

Alison

Wildcats

 

Teams: 1st Belvidere(33), 2nd Naperville(36)  3rd Elgin (58)

Distance - 4000 meters - Youth Boys

Place

Time

Last

First

Team

1

13.58

Torke

Harsha

Naperville

2

14.05

Brewster

William

Belvidere Tornados

3

14.17

Gonzalez

Francisco

Elgin

4

14.27

Yunk

Tyler

Belvidere Tornados

5

14.31

White

Elliot

SW Suburban Cheetah

6

14.37

Raso

Thomas

SW Suburban Cheetah

7

14.45

Tour

Andrew

Naperville

8

14.57

Mejia

Cesar

Elgin

9

14.58

Powers

Riley

Belvidere Tornados

10

14.59

Galkwad

Hisrh

Naperville

11

15.02

Considine

Cole

Belvidere Tornados

12

15.03

Ferguson

Josh

Naperville

13

15.07

Lee

Garrett

Belvidere Tornados

14

15.09

Lynn

Joel

Naperville

15

15.10

Archibald

Peter

Elgin

16

15.11

Davis

Josh

Naperville

17

15.14

Stilwell

John

Belvidere Tornados

18

15.14

Cataldo

Anthony

Buffalo Grove Running Club

19

15.15

Schaap

Jonathan

Illini Heat Track Club

20

15.34

Rieger

Chase

Buffalo Grove Running Club

21

15.35

Butcher

John

Illini Heat Track Club

22

15.49

Gonzalez

Mario

Elgin

23

15.51

Prather

Lucas

Illini Heat Track Club

24

16.03

Parilla

Rich

Batavia Accelerators

25

16.22

Kempf

Karl

Buffalo Grove Running Club

26

16.25

Seiter

Adam

Wildcats

27

16.28

Cheng

Keving

Naperville

28

16.36

Leonard

Zach

Batavia Accelerators

29

16.51

Lynch

David

Wildcats

30

16.54

Gedwill

Spencer

Belvidere Tornados

31

16.55

Mellecker

Tyler

Naperville

32

17.33

Johnson

Brandt

Elgin

33

17.38

Black

Austen

Wildcats

34

18.26

Hendrix

Dan

SW Suburban Cheetah

35

18.28

Heard

Cole

SW Suburban Cheetah

36

18.44

Adleman

Westley

Elgin

37

18.56

Butts

Trevor

Naperville

38

19.32

Buck

Arron

Wildcats

 

2007 City of Rockford Cross Country Championship Meet

Overall Male Results

Place

Time

Last

First

Age Group

1

10:44.5

Schroeder

Justin

30-34

2

10:48.4

Leonhardt

Ron

50-54

3

10:52.6

Duarte

Jose

15-19

4

11:36.7

Lichty

Tom

45-59

5

12:00.8

Reh

Steve

30-34

6

12:09.1

Simmns

James

40-44

7

12:22.8

Anderson

Cody

15-19

8

12:24.5

Flores

Adrian

15-19

9

12:27.0

Lammuto

Jared

35-39

10

12:27.6

Leet

Don

40-44

11

12:29.3

Ciano

Jeff

55-59

12

12:41.5

Schmitt

Thomas

40-44

13

12:45.1

Rollinson

Scott

35-39

14

13:39.9

Tillett

George

60-64

15

13:57.0

Milner

Brad

55-59

16

14:31.7

Swanson

Larry

55-59

17

15:07.2

Korn

Steve

55-59

18

15:12.5

Deem

Dave

55-59

19

16:00.6

Clucas

Ed

60-64

20

17:53.2

Yarger

Norm

65-69

21

18:42.8

Peterson

Paul

70-74

22

19:36.8

Dunkel

Jim

70-74

23

19:56.2

Potter

Ray

70-74

24

22:33.8

Greenberg

Glenn

65-69

25

39:08.0

Schallberg

Scott

45-49

 

2007 City of Rockford Cross Country Championship Meet

Overall Female Results

Place

Time

Last

First

Age Group

 

1

13:05.1

Wilson

Cheri

35-39

F

2

15:59.0

Rasmussen

Megan

15-19

 

3

16:13.4

Otte

Bev

40-49

F

4

16:33.1

Fagan

Mimi

50-54

F

5

17:46.0

Vodick-Mapes

Nan

50-54

F

6

21:32.1

Ciano

Marilyn

50-54

F

7

26:33.6

Yarger

Joyce

60-64

F

8

26:56.2

Goepfert, Marilyn

 

60-64

F

9

29:21.4

Austin

Rose

60-64

F

10

29:22.9

Jacobson

Nancy

50-54

F

11

29:31.0

Caliva

Norene

65-69

F