Oct. 31 13 Annual Wildcat Meet Results

Primary Girls - 1500 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

6:44.4

Isabella Alansari

19-Elgin Sharks A

2

6:48.5

Sydney Porter

19-Elgin Sharks A

3

6:54.1

Stella Oury

19-Elgin Sharks A

4

6:59.4

Destiny Villarreal

20-Elgin Sharks B

5

7:04.4

Frieda Quinones

19-Elgin Sharks A

6

7:06.8

Olivia Zaluckyj

4-Wildcats B

7

7:08.3

Hailey Goman

4-Wildcats B

8

7:12.5

Reagan Cejka

4-Wildcats B

9

7:16.8

Bennett Stille

17-Belvidere Tornados

10

7:23.9

Crystal Robles

17-Belvidere Tornados

11

7:33.3

Karina Galvan

20-Elgin Sharks B

12

7:44.2

Gabby Ellis

17-Belvidere Tornados

13

7:48.8

Isabelle Villarreal

20-Elgin Sharks B

14

7:49.3

Becca Colson

17-Belvidere Tornados

15

8:06.3

Yulissa Salcedo

20-Elgin Sharks B

16

8:08.6

Cate Long

23-Batavia Acclerators

17

8:16.5

Delaney Raczyk

26-Naperville

18

8:23.2

Yazmin Malava

21-Elgin Sharks C

19

8:32.8

Dallyn Stille

17-Belvidere Tornados

20

8:41.5

Caroline French

12-Buffalo Grove

21

8:42.8

Lindsay Arreguin

4-Wildcats B

22

8:44.4

Kelly Kempf

12-Buffalo Grove

23

8:52.7

Haley Konopka

17-Belvidere Tornados

24

9:04.9

Vannesa Arreguin

3-Wildcats A

25

9:06.8

Julie Ortega

21-Elgin Sharks C

26

9:16.5

Hadassah Shearer

24-Lightning

27

9:31.1

La;yla Bush

10-Unattached

28

9:41.7

Hannah Underhill

3-Wildcats A

29

9:46.1

Nadia Galvan

21-Elgin Sharks C

30

10:04.5

Thania Ortega

21-Elgin Sharks C

31

10:09.5

Andrea Delgado

21-Elgin Sharks C

32

10:25.7

Hazel Elbers

3-Wildcats A

33

11:01.4

Aliana Serrano

21-Elgin Sharks C

34

15:19.8

Mia Veruchi

10-Unattached

Team Place

Team - Primary Girls

 

 

 

 

 

Team Place

Team

Totals

1

2

3

4*

 

1

Elgin A

6

1

2

3

5

 

2

Wildcats B

21

6

7

8

18

 

3

Elgin B

28

4

11

13

15

 

4

Belvidere

31

9

10

12

14

 

5

Elgin C

60

16

21

23

24

 

6

Wildcats A

68

20

22

26

 

 

                 

 

Primary Boys - 1500 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

6:01.4

Cole Miller

17-Belvidere Tornados

2

6:16.5

Daniel Williams

19-Elgin Sharks A

3

6:23.4

Andy Volk

5-Wildcats C

4

6:38.0

Justin Lorenz

23-Batavia Acclerators

5

6:43.1

Grant Gustafson

5-Wildcats C

6

6:49.7

Emmanuel Lopez

19-Elgin Sharks A

7

6:57.7

Carlos Miranda

20-Elgin Sharks B

8

6:58.6

Drew Kulisek

23-Batavia Acclerators

9

6:59.6

Enrique Delgado

20-Elgin Sharks B

10

7:00.2

Nathaniel Turner

5-Wildcats C

11

7:01.2

Getsemani Aguirre

19-Elgin Sharks A

12

7:03.5

Midas Bacidore

5-Wildcats C

13

7:04.4

Giovanni Cisneros

19-Elgin Sharks A

14

7:05.1

Jacob Houzenga

17-Belvidere Tornados

15

7:05.8

Emmanuel Valencia

20-Elgin Sharks B

16

7:11.2

Zack Kulisek

23-Batavia Acclerators

17

7:32.9

Josue Valencia

20-Elgin Sharks B

18

7:56.7

Owin Hunter

17-Belvidere Tornados

19

8:04.7

JoJo Gibbons

4-Wildcats B

20

8:05.5

Jack Bathje

4-Wildcats B

21

8:10.9

Colin Burley

3-Wildcats A

22

8:15.9

Ian Hartle

4-Wildcats B

23

8:27.1

Ian Burley

4-Wildcats B

24

8:42.1

William Huber

23-Batavia Acclerators

25

8:53.0

Emmanuel Malavolti

2-Wildcats

26

8:54.8

Elijah Fout

17-Belvidere Tornados

27

9:02.8

Sam Oliveri

3-Wildcats A

28

9:03.6

Michael Lynch

3-Wildcats A

29

9:23.5

Ethan Yoder

4-Wildcats B

30

9:29.5

Will Kolassa

12-Buffalo Grove

Team Place

Team Primary Boys

Totals

1

2

3

4*

 

1

Wildcats C

18

3

5

10

12

 

2

Elgin A

19

2

6

11

13

 

3

Batavia

28

4

8

16

24

 

4

Elgin B

31

7

9

15

17

 

5

Belvidere

33

1

14

18

25

 

6

Wildcats B

61

19

20

22

23

 

7

Wildcats A

74

21

26

27

 

 

                 

 

Bantam Girls - 3000 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

12:26.4

Sophia Oury

18-Elgin Sharks

2

12:42.7

Jasmine Acuna

18-Elgin Sharks

3

12:45.5

Laureen Toussaint

18-Elgin Sharks

4

13:25.1

Kasey Moreno

18-Elgin Sharks

5

13:43.2

Emma Stephens

22-Batavia Acclerators

6

13:51.9

Kathryn Miller

7-Wildcats B

7

14:31.2

Katie Huber

22-Batavia Acclerators

8

14:42.6

Lauren McMichael

7-Wildcats B

9

15:11.1

Annabelle Moore

6-Wildcats A

10

15:15.5

Grace Woollacott

7-Wildcats B

11

15:24.1

Maddie Gustafson

7-Wildcats B

12

15:37.2

Ciara Raczyk

25-Naperville

13

15:42.1

Jesseca Durham

7-Wildcats B

14

16:14.6

Caitlin Horn

25-Naperville

15

16:23.9

Adrianna contreras

25-Naperville

16

16:24.2

Daria Tinajero

18-Elgin Sharks

17

16:30.8

Andrea Arguello

14-Belvidere Tornados

18

16:40.7

Eva Bloom

6-Wildcats A

19

16:50.1

Siena Oliveri

6-Wildcats A

20

16:55.9

Oliva Corcoran

6-Wildcats A

21

17:02.0

Gabby Haupt

14-Belvidere Tornados

22

17:17.6

Deborah Shearer

13-Lightning

23

17:24.2

Bonnie Konopka

14-Belvidere Tornados

24

18:00.4

Brianna Arreguin

6-Wildcats A

25

18:23.8

Haleigh Fisher

14-Belvidere Tornados

26

18:28.0

Isabella Doll Jaycox

6-Wildcats A

27

19:03.3

Jasmine Arguello

14-Belvidere Tornados

 

 

 

 

Team Place

Team Bantam Girls

Totals

1

2

3

4*

5*

 

1

Elgin Sharks

24

1

2

3

4

14

 

2

Wildcats B

39

5

6

8

9

11

 

3

Wildcats A

79

7

16

17

18

21

 

4

Belvidere

100

15

19

20

22

24

 

                   

 

Batam Boys - 3000 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

11:45.9

Jake Oury

18-Elgin Sharks

2

12:14.8

Francisco Harper

18-Elgin Sharks

3

12:15.1

Jacob Martocci

14-Belvidere Tornados

4

12:43.0

Jonathan Porras

18-Elgin Sharks

5

13:01.7

Noah Kulisek

22-Batavia Acclerators

6

13:05.0

Jared Ellingson

14-Belvidere Tornados

7

13:19.8

Edgar Santiago

18-Elgin Sharks

8

13:25.0

Joshua Crull

1-Wildcats

9

13:32.6

Ethan Winternheimer

1-Wildcats

10

13:36.2

Pierre Andre Black

18-Elgin Sharks

11

13:36.5

Tyler Durham

1-Wildcats

12

13:36.7

Andrew Houzenga

14-Belvidere Tornados

13

13:40.3

Matthew Schwartz

14-Belvidere Tornados

14

13:46.0

Jake Colson

14-Belvidere Tornados

15

14:02.7

Austin Vanderstern

25-Naperville

16

14:05.2

Matthew Lynch

1-Wildcats

17

14:17.2

Dan McMichael

1-Wildcats

18

14:19.8

Jacob Ciabatti

1-Wildcats

19

15:01.7

Cole Bathje

2-Wildcats

20

15:09.0

Johathon Doyle

Unattache

21

15:12.1

Noah Hunter

14-Belvidere Tornados

22

15:22.2

Lucas Turner

1-Wildcats

23

15:27.9

Dayne Thomas

Unattache

24

16:24.8

Jack Troy

25-Naperville

25

16:37.6

Pierre Toussaint

18-Elgin Sharks

26

17:17.9

Jesus Gonzalez

18-Elgin Sharks

27

17:53.3

Johah Barr

Unattache

Team Place

Team Bantam Boys

Totals

1

2

3

4*

5*

 

1

Elgin Sharks

22

1

2

4

6

9

 

2

Belvidere

44

3

5

11

12

13

 

3

Wildcats

54

7

8

10

14

15

 

                   

 

 

Midget Girls - 3000 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

12:13.0

Alondra Aguirre

18-Elgin Sharks

2

12:25.6

Stephanie Robles

15-Belvidere Tornados A

3

12:55.1

Destiny Darmon

15-Belvidere Tornados A

4

13:02.9

Yesenia Gonzalez

18-Elgin Sharks

5

13:05.0

Alexandra Lorenz

22-Batavia Acclerators

6

13:17.4

Monica Schwartz

15-Belvidere Tornados A

7

13:23.5

Baily Kowalkowski

15-Belvidere Tornados A

8

13:24.2

Addie Crocker

15-Belvidere Tornados A

9

13:25.0

Taeya Houzenga

15-Belvidere Tornados A

10

13:26.0

Margaret Himmel

18-Elgin Sharks

11

13:28.2

Solimar Santiago

18-Elgin Sharks

12

13:32.7

Janelle Ferguson

1-Wildcats

13

13:35.6

Casey Porter

18-Elgin Sharks

14

13:40.2

Nayeli Cisneros

18-Elgin Sharks

15

13:40.7

Akayna Calkins

13-Lightning

16

13:46.7

Anali Cisneros

18-Elgin Sharks

17

13:48.4

Daliha Orozco

18-Elgin Sharks

18

13:51.2

Kayla Fritz

16-Belvidere Tornados B

19

13:55.1

Alex Miller

16-Belvidere Tornados B

20

14:01.7

Elana Menge

15-Belvidere Tornados A

21

14:09.9

Sarah Teagardin

16-Belvidere Tornados B

22

14:12.5

Shelby Sieter

1-Wildcats

23

14:25.9

Felicia Miller

16-Belvidere Tornados B

24

14:28.5

Hannah Shearer

13-Lightning

25

14:30.5

Delaney Appino

1-Wildcats

26

14:36.9

Leila Alzehrani

18-Elgin Sharks

27

15:27.0

Abby Woollacott

1-Wildcats

28

15:35.8

Lizzy Goumas

8-Stephen Mack

29

15:47.7

Kathleen Lowry

1-Wildcats

30

16:28.8

Kaitlyn Hillman

1-Wildcats

31

16:29.6

Caryn Donahue

8-Stephen Mack

32

16:33.5

Hannah Pfeiffle

1-Wildcats

33

16:53.2

Ashiley Mandell

8-Stephen Mack

34

17:03.5

Abby Kulisek

22-Batavia Acclerators

35

17:10.9

Chynnah Henn

18-Elgin Sharks

36

17:28.9

Madison Turner

1-Wildcats

37

17:40.8

Shannon Fout

16-Belvidere Tornados B

Team Place

Team Midget Girls

Totals

1

2

3

4*

5*

6*

1

Belvidere Tornados A

23

2

3

5

6

7

8

2

Elgin Sharks

36

1

4

9

10

12

13

3

Wildcats

103

11

20

22

24

26

28

4

Belvidere Tornados B

103

16

17

19

21

30

 

                   

 

Midget  Boys - 3000 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

11:25.4

Matthew Horsley

25-Naperville

2

11:30.0

Max Oury

18-Elgin Sharks

3

11:42.4

Philip Nordgren

18-Elgin Sharks

4

12:08.3

Darren Seerup

1-Wildcats

5

12:25.6

Juan Ramirez

18-Elgin Sharks

6

12:29.9

Daniel Weiss

25-Naperville

7

12:32.1

Mike Otte

14-Belvidere Tornados

8

12:38.6

Cezar Alfaro

18-Elgin Sharks

9

12:41.1

Gary Sanchez

18-Elgin Sharks

10

12:46.6

Connor Horn

25-Naperville

11

12:49.9

Joey Gedwill

14-Belvidere Tornados

12

12:57.7

Spencer Kurth

22-Batavia Acclerators

13

13:03.1

Zack Ellis

14-Belvidere Tornados

14

13:10.6

Jairus Bush

Unattached

15

13:13.2

Alan Champion

14-Belvidere Tornados

16

13:16.6

Xavier Orozco

18-Elgin Sharks

17

13:39.8

Zach Knoebber

14-Belvidere Tornados

18

13:58.3

Kyle Hillman

1-Wildcats

19

14:45.3

Charlie Uram

1-Wildcats

20

14:46.1

Matt Danzl-Tauer

14-Belvidere Tornados

21

15:24.2

Sam Hutchison

25-Naperville

22

15:43.7

Ethan Volk

1-Wildcats

23

15:54.4

Evan Malava

18-Elgin Sharks

24

16:16.4

Tucker Polnow

1-Wildcats

25

16:37.4

Danny Movitz

11-Buffalo Grove

26

16:39.9

Caleb Yoder

1-Wildcats

27

17:33.7

Niklas Leonhardt

Unattached

28

18:11.6

Andrew Slaughter

18-Elgin Sharks

29

18:47.4

Noah Carlsson

8-Stephen Mack

30

19:44.3

Nicholas Doyle

Unattached

 

 

Team Place

Team Midget Boys

Totals

1

2

3

4*

5*

6*

 

Elgin Sharks

20

1

2

4

6

7

11

 

Belvidere Tornados

44

5

8

9

10

12

15

 

Wildcats

64

3

13

14

16

18

19

 

Youth Girls - 3000 meter

 

Place

Time

Name

Team

1

16:03.4

Samantha Staples

18-Elgin Sharks

2

16:17.7

Katie Blume

13-Lightning

3

17:01.1

Christa Nordgren

18-Elgin Sharks

4

17:31.5

Nicole Bitter

11-Buffalo Grove

5

18:07.4

Erica Lowry

7-Wildcats B

6

18:13.6

Alex Contreras

25-Naperville

7

18:21.6

Savannah Henn

18-Elgin Sharks

8

18:22.2

Judith Ramirez

18-Elgin Sharks

9

18:26.3

Becky Schwartz

14-Belvidere Tornados

10

18:31.3

Elizabeth Nieto

18-Elgin Sharks

11

18:46.6

Idalis Salcedo

18-Elgin Sharks

12

19:33.9

Kayla Kulisek

22-Batavia Acclerators

13

19:39.5

Dominique Loverde

11-Buffalo Grove

14

19:44.7

Elizabeth Niedert

13-Lightning

15

19:57.8

Jenny Lipa

13-Lightning

16

19:59.8

Jennifer Lopez

18-Elgin Sharks

17

20:19.2

Molly Sager

6-Wildcats A

18

20:27.8

Sarah Pfeiffle

6-Wildcats A

19

20:57.4

Alicia Lega

11-Buffalo Grove

20

21:22.1

Megan Polnow

6-Wildcats A

21

21:37.3

Stephanie Acuna

18-Elgin Sharks

22

21:40.0

Erin Gibson

13-Lightning

23

21:51.8

Carley Gillespie

7-Wildcats B

24

22:05.7

April Lewis

6-Wildcats A

25

22:39.2

Lanie (Melanie) Boaz

6-Wildcats A

26

22:45.3

Karen Vargas

18-Elgin Sharks

27

22:49.2

Cassandra Delgado

18-Elgin Sharks

28

22:50.8

Gabrielle Arendt

14-Belvidere Tornados

29

23:28.9

Sadie Mulligan

6-Wildcats A

30

24:16.8

Emma Woollacott

6-Wildcats A

Team Place

Team Youth Girls

Totals

1

2

3

4*

5*

6*

 

Elgin Sharks

15

1

2

3

4

5

6

 

Wildcats A

52

8

9

10

12

13

16

                   

 

 

Youth  Boys - 3000 meter

 

 

Place

Time

Name

Team

 

1

14:48.0

John Wold

13-Lightning

 

2

15:05.1

Kenny Hillman

1-Wildcats

 

3

15:08.4

Harry Winter

11-Buffalo Grove

 

4

15:15.3

Zack Lyons

14-Belvidere Tornados

 

5

15:30.9

Ryan Hanselman

25-Naperville

 

6

15:31.2

Zach Howerton

25-Naperville

 

7

15:39.4

Mike Baker

25-Naperville

 

8

15:41.3

Larry McLaughlin

11-Buffalo Grove

 

9

15:44.9

Richard Childs

18-Elgin Sharks

 

10

15:45.5

David Bredin

11-Buffalo Grove

 

11

15:53.2

Cameron Smith

1-Wildcats

 

12

15:53.8

Brendon Cunningham

11-Buffalo Grove

 

13

15:54.6

Joseph Singleton

13-Lightning

 

14

16:10.6

Brendan Lynch

25-Naperville

 

15

16:15.4

Giovanny Rocha

18-Elgin Sharks

 

16

16:17.9

Daniel Byczynski

25-Naperville

 

17

16:20.2

Nick Vucovich

11-Buffalo Grove

 

18

16:23.9

Emilio Mancha

18-Elgin Sharks

 

19

16:57.6

Darin Serrup

1-Wildcats

 

20

17:03.5

Preston Robinson

unattached

 

21

17:05.4

Jacob Fritz

14-Belvidere Tornados

 

22

17:06.1

Jon Menge

14-Belvidere Tornados

 

23

17:08.4

Joshua Pfeiffle

1-Wildcats

 

24

17:10.2

Zack Willig

25-Naperville

 

25

17:13.8

Jeremy French

11-Buffalo Grove

 

26

17:15.6

Michael Nugent

11-Buffalo Grove

 

27

17:22.6

Jose Gonzalez

18-Elgin Sharks

 

28

17:38.4

Bennett Bernardoni

22-Batavia Acclerators

 

29

17:48.2

Matthew Kortze

1-Wildcats

 

30

18:07.4

Jacob Brown

8-Stephen Mack

 

31

18:26.7

Alec Bruns

13-Lightning

 

32

18:39.1

Kyle Graff

14-Belvidere Tornados

 

33

19:49.9

Andy Thompson

25-Naperville

 

34

20:42.3

Nicholas Vestal

18-Elgin Sharks

 

35

20:52.5

Elijah Cummings

1-Wildcats

 

36

23:45.0

Andrew Doyle

unattached

 

Team Place

Team Youth Boys

Totals

1

2

3

4*

5*

6*

 

Naperville

36

3

4

5

11

13

18

 

Buffalo Grove

40

2

6

8

10

14

19

 

Wildcats

65

1

9

16

17

22

25

 

Elgin Sharks

79

7

12

15

21

24

 

                     

 

Overall Team Results

Place

Overall Team Finish

Pts.

1

Elgin

83

2

Wildcats

67

3

Belvidere

43

4

Naperville

12

5

Buffalo Grove

9

6

Batavia

4