Rockford Wildcats Meet Oct. 29, 2011

Primary Girls 1500 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

6:07.1

Frieda Quinones

Elgin Sharks

1

2

7:03.1

Keziah Rynne

Wildcats

2

3

7:05.9

Isabelle Broughton

Wildcats

3

4

7:07.1

Christyna LaMantia

Wildcats

4

5

7:23.1

Kayle Mickey

Belvidere Tornados

5

6

7:38.7

Noe Bonsol

Belvidere Tornados

6

7

7:39.4

Angela Santos

Belvidere Tornados

7

8

7:41.5

Dallyn Stille

Belvidere Tornados

8

9

7:47.2

Abigail Achenbach

Belvidere Tornados

9

10

7:50.4

Gracie Scharrenberg

Belvidere Tornados

10

11

7:52.5

Taylor Ciabatti

Wildcats

11

12

7:54.6

Nina Fiore

Belvidere Tornados

12

13

7:55.3

Jael Ortega

Elgin Sharks

13

14

8:03.4

Elizabeth Peterson

Wildcats

14

15

8:03.9

Hannah Kraus

Elgin Sharks

15

16

8:08.8

Kylie James

Elgin Sharks

16

17

8:10.6

Cielo Santiago

Elgin Sharks

17

18

8:21.1

Cecelia Fumo

Wildcats

18

19

8:24.1

Isabelly DeSouza

Elgin Sharks

19

20

8:26.1

Ainselly Dean

Belvidere Tornados

20

21

8:26.9

Brianna Hagemann

Batavia Accelerators

(< 5)

22

8:32.8

Sydney Kohnle

Wildcats

21

23

8:34.4

Kaci Hunter

Wildcats

22

24

8:38.4

Sydney Turner

Wildcats

23

25

8:40.0

Rose Richert

Wildcats

24

26

8:48.4

Isabel Robles

Belvidere Tornados

25

27

8:51.7

Julia Kuroda

Wildcats

26

28

8:54.7

Edith Mendoza

Belvidere Tornados

27

29

9:09.5

Brigid Fahey

Illiniois Harriers

(< 5)

30

9:27.5

Katie Jensen

Wildcats

28

31

9:31.1

Jackie Kuroda

Wildcats

29

32

9:48.9

Morgan Dean

Belvidere Tornados

30

33

10:03.1

Garcia Velay

Elgin Sharks

31

34

10:15.8

Reagan Sulaver

Batavia Accelerators

(< 5)

35

10:27.2

Eliza Pfarr

Eagles

(< 5)

36

10:34.4

Sara Miller

Belvidere Tornados

32

37

10:46.5

Rickert Raquel

Elgin Sharks

33

38

10:53.8

Sophia Bonsol

Belvidere Tornados

34

39

11:12.1

Melissa Hillman

Wildcats

35

40

11:15.1

Mia Veruchi

Wildcats

36

41

11:19.4

Grace Richert

Wildcats

37

42

11:24.8

Megan Hillman

Wildcats

38

 

Primary Girls

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Team

 

1

2

3

4

5

6*

7*

1

Wildcats

34

2

3

4

11

14

18

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Belvidere Tornados

35

5

6

7

8

9

10

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Elgin Sharks

62

1

13

15

16

17

19

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

Primary Boys 1500 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

5:51.9

Getsemani Aguirre

Elgin Sharks

1

2

6:06.4

Samuel Payne

Wildcats

2

3

6:13.1

Joaquin Miranda

Elgin Sharks

3

4

6:21.1

Brandon Smiley

Elgin Sharks

4

5

6:30.4

Collin Burley

Wildcats

5

6

6:32.5

Ben Scott

Belvidere Tornados

6

7

6:33.1

Drew Scott

Belvidere Tornados

7

8

6:34.5

Josue Valencia

Elgin Sharks

8

9

6:39.2

Grady Crocker

Belvidere Tornados

9

10

6:39.6

Janeth Ortega

Elgin Sharks

10

11

6:41.5

Zach Kulisek

Batavia Accelerators

(< 5)

12

6:57.7

Owin Hunter

Belvidere Tornados

11

13

6:58.6

Sam Oliveri

Wildcats

12

14

7:08.9

Ethan Hulstedt

Wildcats

13

15

7:09.6

Michael Lynch

Wildcats

14

16

7:14.1

Axell Boomer

Wildcats

15

17

7:15.1

Ephraim Boomer

Wildcats

16

18

7:15.4

Ryder Shepardson

Elgin Sharks

17

19

7:23.0

Domanik Malave

Elgin Sharks

18

20

7:23.6

Reid Hinthorne

Elgin Sharks

19

21

7:30.1

Parker Sulavar

Batavia Accelerators

(< 5)

22

7:32.2

Seth Magnusen

Belvidere Tornados

20

23

7:34.9

Luke Magnusen

Belvidere Tornados

21

24

7:35.5

Nick Vence

Elgin Sharks

22

25

7:42.9

Ross Dansdill

Lightning

(< 5)

26

7:49.4

Hugo Tecuanhuehue

Batavia Accelerators

(< 5)

27

7:59.2

Logan Burley

Wildcats

23

28

8:11.7

Ben Bathje

Wildcats

24

29

8:16.5

Drew Licari

Wildcats

25

30

8:26.2

Joey Licari

Wildcats

26

31

8:27.5

Merrick Wales

Wildcats

27

32

8:52.1

Joseph Woloszyn

Wildcats

28

33

8:57.9

Steven Pfarr

Wildcats

29

34

9:10.2

Chase Brennan

Batavia Accelerators

(< 5)

35

9:18.8

Kevin Hillman

Wildcats

30

36

10:13.6

Jacob Andino

Wildcats

31

37

11:01.2

Joshua Andino

Wildcats

32

 

Primary Boys

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Team

Top 5 Places

1

2

3

4

5

6*

7*

1

Elgin Sharks

26

1

3

4

8

10

17

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wildcats

46

2

5

12

13

14

15

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Belvidere Tornados

53

6

7

9

11

20

21

 

                           

 

 

Bantam Girls 3000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

12:52.0

Isabella Alansari

Elgin Sharks

1

2

12:53.0

Mary Raclawski

Elgin Sharks

2

3

12:57.5

Jada Byndom

Elgin Sharks

3

4

13:02.2

Becca Hauenstein

Lightning

(< 5)

5

13:04.1

Chelsea Recendez

Wildcats

4

6

13:11.4

Tessa Brennan

Batavia Accelerators

(< 5)

7

13:12.6

Olivia Zaluckyj

Wildcats

5

8

13:14.2

Sydney Porter

Elgin Sharks

6

9

13:23.3

Yazmin Malave

Elgin Sharks

7

10

13:29.2

Hailey Goman

Wildcats

8

11

13:48.6

Katie Luna

Wildcats

9

12

13:49.3

Havilah Pfarr

Wildcats

10

13

13:49.5

Alexandria Reza

Belvidere Tornados

11

14

13:53.7

Julie Ortega

Elgin Sharks

12

15

14:13.1

Haley Luckow

Belvidere Tornados

13

16

14:19.0

Stella Oury

Elgin Sharks

14

17

14:20.5

Crystal Robles

Belvidere Tornados

15

18

14:23.2

Destiney Villarreal

Elgin Sharks

16

19

14:36.6

Becca Colson

Belvidere Tornados

17

20

14:45.6

Chloe Kurkjian

Batavia Accelerators

(< 5)

21

14:52.1

Svea Hulstedt

Wildcats

18

22

14:56.4

Morgan Keime

Batavia Accelerators

(< 5)

23

15:13.0

Haley Konopka

Belvidere Tornados

19

24

15:14.8

Isabelle Villarreal

Elgin Sharks

20

25

15:26.3

Bennett Stille

Belvidere Tornados

21

26

15:42.2

Elena Dansdill

Lightning

(< 5)

27

15:43.6

Kaitlyn Monkemeyer

Wildcats

22

28

15:57.2

Lily Bakulsik

Belvidere Tornados

23

29

15:59.7

Karyna Mendoza

Belvidere Tornados

24

30

16:08.3

Laney Linhart

Wildcats

25

31

17:11.9

Alaina Coen

Belvidere Tornados

26

32

17:40.6

Natalya VanAken

Wildcats

27

33

17:48.3

Hailey Hunter

Wildcats

28

34

17:54.2

Mikayla Lopez

Wildcats

29

35

18:01.4

Jordan Kmiec

Batavia Accelerators

(< 5)

36

20:59.0

Jhaidel del Real

Belvidere Tornados

30

 

Bantam Girls

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Elgin Sharks

19

1

2

3

6

7

12

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wildcats

36

4

5

8

9

10

18

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Belvidere Tornados

75

11

13

15

17

19

21

23

                             

Bantam Boys 3000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

11:24.4

Noah Friske

Wildcats

1

2

11:41.7

Andy Volk

Wildcats

2

3

11:52.7

Emmanuel Lopez

Elgin Sharks

3

4

12:15.0

Jack James

Elgin Sharks

4

5

12:16.6

Ryan Kredell

Batavia Accelerators

5

6

12:28.5

Justin Lorenz

Batavia Accelerators

6

7

12:36.3

Grant Gustafson

Wildcats

7

8

12:44.7

Emmanuel Valencia

Elgin Sharks

8

9

12:49.4

Jason Gasser

Batavia Accelerators

9

10

12:53.6

Jarod Gollwitzer

Batavia Accelerators

10

11

12:59.3

White, Eddie

unattached

(< 5)

12

12:59.7

Tristan Olpin

Wildcats

11

13

13:01.6

Josh Rodgers

Batavia Accelerators

12

14

13:04.2

Evan Theien

Wildcats

13

15

13:08.0

Brendan Fahey

Illiniois Harriers

(< 5)

16

13:20.2

Drew Walter

Wildcats

14

17

13:23.3

Giovanni Cisneros

Elgin Sharks

15

18

13:24.5

Miguel Uriostegui

Elgin Sharks

16

19

13:33.4

Logan Walsh

Belvidere Tornados

17

20

13:43.5

Brandon Capriola

Elgin Sharks

18

21

13:44.8

JoJo Gibbons

Wildcats

19

22

13:49.1

Jay Tribble

Batavia Accelerators

20

23

13:58.7

Aiden Massman

Belvidere Tornados

21

24

14:01.0

Jack Bathje

Wildcats

22

25

14:17.9

Nathaniel Turner

Wildcats

23

26

14:25.3

David Stim

Wildcats

24

27

14:26.7

Josh Tribble

Batavia Accelerators

25

28

14:38.6

William Huber

Batavia Accelerators

26

29

14:57.3

Drew Kulisek

Batavia Accelerators

27

30

15:06.6

Evan Olesen

Wildcats

28

31

15:07.7

Kai Bonsol

Belvidere Tornados

29

32

15:08.1

Collin Hook

Wildcats

30

33

15:14.1

Oliver Inciong

Elgin Sharks

31

34

15:17.7

Jimmy Darrow

Chicago Flyers

(< 5)

35

15:26.0

Ingatius Miller

Belvidere Tornados

32

36

15:44.8

David Fumo

Wildcats

33

37

16:38.1

Ian Burley

Wildcats

34

38

17:56.3

Jake Cassaro

Belvidere Tornados

35

 

Bantam Boys

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Wildcats

34

1

2

7

11

13

14

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Batavia Accelerators

42

5

6

9

10

12

20

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Elgin Sharks

46

3

4

8

15

16

18

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Belvidere Tornados

134

17

21

29

32

35

 

 

                           

Midget Girls 3000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

11:28.0

Mary Blankmeier

Elgin Sharks

1

2

12:02.9

Megan Hernandez

Elgin Sharks

2

3

12:20.5

Laureen Toussaint

Elgin Sharks

3

4

12:58.1

Kasey Moreno

Elgin Sharks

4

5

13:00.8

Sophia Oury

Elgin Sharks

5

6

13:01.3

Shea Kirby

Buffalo Grove

(< 5)

7

13:04.6

Madelyn Kovarik

Wildcats

6

8

13:13.1

Hannah Linhart

Wildcats

7

9

13:15.8

Grace Woollacott

Wildcats

8

10

13:17.3

Elizabeth Raclawski

Elgin Sharks

9

11

13:24.3

Olivia Carter

Chicago Flyers

(< 5)

12

13:24.9

Kinsey Dansdill

Lightning

(< 5)

13

13:25.4

Katie Huber

Batavia Accelerators

(< 5)

14

13:25.8

Madison Franseen

Wildcats

10

15

13:33.9

Jolie Linhart

Wildcats

11

16

13:36.2

Riley Hinthorne

Elgin Sharks

12

17

13:59.4

Maureen McCoy

Wildcats

13

18

14:16.3

Gabrielle Heiss

Eagles

(< 5)

19

14:21.2

Re becca Raquel

Elgin Sharks

14

20

14:39.7

Gloria Heiss

Eagles

(< 5)

21

14:40.2

Ellen Fey

Wildcats

15

22

15:32.0

Seton Tournoux

Illiniois Harriers

(< 5)

23

15:33.0

Maddie Gustafson

Wildcats

16

24

15:37.7

Danielle Krebs

Batavia Accelerators

(< 5)

25

15:52.3

Jasmine Norris

Wildcats

17

26

15:58.9

Bonnie Konopka

Belvidere Tornados

(< 5)

27

16:17.1

Siena Oliveri

Wildcats

18

28

16:24.8

Julia Hornberger

Buffalo Grove

(< 5)

29

17:24.1

Natalie Ozartun

Belvidere Tornados

(< 5)

 

Midget Girls

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Elgin Sharks

15

1

2

3

4

5

9

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wildcats

42

6

7

8

10

11

13

15

                             

Midget Boys 3000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

11:05.1

Jake Oury

Elgin Sharks

1

2

11:16.0

Alec Scott

Belvidere Tornados

(< 5)

3

11:20.2

David Castillo

Batavia Accelerators

2

4

11:31.0

Francisco Harper

Elgin Sharks

3

5

11:37.8

Braxton Schuldt

Elgin Sharks

4

6

11:40.8

Noah Kulisek

Batavia Accelerators

5

7

11:48.9

Matt Schwartz

Belvidere Tornados

(< 5)

8

11:52.3

Jack Darrow

Chicago Flyers

(< 5)

9

11:56.3

Edgar Santiago

Elgin Sharks

6

10

12:00.9

Michael Booton

Batavia Accelerators

7

11

12:03.7

Jonathan Porras

Elgin Sharks

8

12

12:04.2

Jesse Quinones

Elgin Sharks

9

13

12:31.8

Jacob Ciabatti

Wildcats

10

14

12:37.2

Matthew Lynch

Wildcats

11

15

12:39.7

Joshua Crull

Wildcats

12

16

12:50.2

Jason Dolan

Buffalo Grove

(< 5)

17

12:50.8

Michael Orsini

Buffalo Grove

(< 5)

18

13:11.1

Ethan Winternheimer

Wildcats

13

19

13:11.5

Josiah Rynne

Wildcats

14

20

13:19.1

Brad Kmiec

Batavia Accelerators

15

21

13:29.5

Jarod Hook

Wildcats

16

22

13:31.9

Dan McMichael

Wildcats

17

23

13:42.2

Andrew Fearn

Lightning

(< 5)

24

13:44.1

Jacob Woloszyn

Wildcats

18

25

13:51.9

Jimmy Spizzirri

Buffalo Grove

(< 5)

26

14:01.6

Gustavo DeSouza

Elgin Sharks

19

27

14:03.7

Jake Colson

Belvidere Tornados

(< 5)

28

14:21.0

Angelo Peters

Elgin Sharks

20

29

14:40.1

Cole Bathje

Wildcats

21

30

14:46.5

Ryan Canny

Illiniois Harriers

(< 5)

31

14:53.6

David Perian

Wildcats

22

32

14:58.8

Sevan Ozartun

Belvidere Tornados

(< 5)

33

15:14.0

Stephan Richert

Wildcats

23

34

15:18.4

Alex Tecuanhuehue

Batavia Accelerators

24

35

15:20.0

Lucas Turner

Wildcats

25

36

16:35.7

Christian Lopez

Wildcats

26

37

19:37.4

Kyle Kmiec

Batavia Accelerators

27

38

19:56.4

Taylor Keime

Batavia Accelerators

28

 

Midget Boys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Elgin Sharks

22

1

3

4

6

8

9

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Batavia Accelerators

53

2

5

7

15

24

27

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Wildcats

60

10

11

12

13

14

16

17

 

                           

Youth Girls 4000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

15:37.6

Diane Lipa

Lightning

(< 5)

2

15:47.0

Nina Olshever

Elgin Sharks

1

3

16:30.7

Ainsley Tran

Elgin Sharks

2

4

16:35.6

Sophia Gullo

Illiniois Harriers

(< 5)

5

16:52.8

Stephanie Robles

Lightning

(< 5)

6

16:55.1

Gina Johnson

Batavia Accelerators

(< 5)

7

17:04.9

Natalie Fitch

Buffalo Grove

(< 5)

8

17:09.7

Alexandra Lorenz

Batavia Accelerators

(< 5)

9

17:23.4

Caitlyn Campbell

Elgin Sharks

3

10

17:25.1

Akayna Calkins

Lightning

(< 5)

11

17:53.4

Margaret Himmel

Elgin Sharks

4

12

18:00.8

Delaney Appino

Wildcats

5

13

18:13.2

Nayeli Cisneros

Elgin Sharks

6

14

18:44.1

Allayna Gagnard

Chicago Flyers

(< 5)

15

19:05.5

Brianna Booton

Batavia Accelerators

(< 5)

16

19:24.7

Solimar Santiago

Elgin Sharks

7

17

19:32.2

Elana Menge

Lightning

(< 5)

18

20:46.8

Leila Alzehrani

Elgin Sharks

8

19

21:39.7

Madison Turner

Wildcats

9

20

21:59.2

Kaitlyn Hillman

Wildcats

10

21

22:44.3

Chynnah Henn

Elgin Sharks

11

22

22:57.1

Annie Lynch

Wildcats

12

23

23:03.3

Hannah Pfeiffle

Wildcats

13

24

23:24.9

Leah Kasprzak

Eagles

(< 5)

25

26:20.5

Danielle Alita

Wildcats

14

 

Youth Girls

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Elgin Sharks

16

1

2

3

4

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wildcats

49

5

9

10

12

13

14

 

                             

Youth Boys 4000 meters

Place

Time

Name

Team

Team Place

1

14:58.9

Philip Nordgren

Elgin Sharks

1

2

15:26.7

Corey Schultz

Buffalo Grove

(< 5)

3

15:37.0

Evan Castillo

Batavia Accelerators

(< 5)

4

15:47.2

Samuel Peters

Elgin Sharks

2

5

15:59.3

Spencer Kurth

Batavia Accelerators

(< 5)

6

16:11.5

Jacob Bonanotte

Elgin Sharks

3

7

16:11.8

Kyle Hillman

Wildcats

4

8

16:13.9

Grant Franseen

Wildcats

5

9

16:14.5

Michael Risum

Eagles

(< 5)

10

16:15.6

Kevin Berenschot

Lightning

(< 5)

11

16:27.6

Evan Malave

Elgin Sharks

6

12

16:39.4

Tomas Eisman

Lightning

(< 5)

13

17:11.2

Jairus Bush

unattached

(< 5)

14

17:56.7

Cezar Alfaro

Elgin Sharks

7

15

18:21.2

Jack Kurtz

Wildcats

8

16

18:25.8

Michael Kazmerski

Wildcats

9

17

18:36.3

Duke Connor

Illiniois Harriers

(< 5)

18

19:09.3

Tucker Polnow

Wildcats

10

19

19:16.1

Ethan Volk

Wildcats

11

20

19:29.7

Patrick Rosenberg

Wildcats

12

21

20:04.7

Jacob Richert

Wildcats

13

 

Youth Boys

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Elgin Sharks

19

1

2

3

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wildcats

36

4

5

8

9

10

11

12

                           

Adult Open Women 3000 meters

Place

Total Time

Name

Age Group Place

1

12:30.9

Giovanny Rocha

1 F 15-19

2

13:34.3

Savannah Henn

2 F 15-19

3

15:15.6

Heidi Jacobsen

3 F 15-19

4

15:20.4

Lexi Hegle

4 F 15-19

5

15:36.5

Ana Recendiz

1 F 20-24

6

15:44.4

Ali Hegle

5 F 15-19

7

16:08.0

Kelly Kazmerski

6 F 15-19

8

16:57.7

Sarah Pfieffle

7 F 15-19

9

17:26.9

Nan Vodick-Mapes

1 F 50-54

10

19:08.7

Angie Bottcher

1 F 35-39

11

21:04.1

Karen Duke

2 F 35-39

12

23:20.1

Maggie Gullo

2 F 50-54

13

23:30.1

Gina Canny

3 F 35-39

14

23:41.6

Xan Milne

1 F 40-44

15

24:22.9

Kathleen Yarger

4 F 35-39

16

24:37.5

Joyce Yarger

1 F 65-69

17

26:31.4

Eden Brunsom

8 F 15-19

18

26:32.5

Natalie Brunson

5 F 35-39

19

32:28.3

Rose Austin

2 F 65-69

20

32:29.0

Marilyn Goepfert

1 F 60-64

21

32:29.8

Noreen Caliva

1 F 70-74

22

37:07.6

Nancy Jacobson

3 F 50-54

Adult Open Men 3000 meters

Place

Total Time

Name

Age Group Place

1

10:32.7

Gardiner Rynne

1 M 35-39

2

10:47.4

Kenny Hillman

1 M 15-19

3

11:07.5

Jim Groves

1 M 30-34

4

11:08.5

Jose Duarte

2 M 15-19

5

11:13.2

Dietrich Heiss

3 M 15-19

6

11:46.0

Ricardo Recendez

1 M 20-24

7

11:55.4

Andres Alfaro

4 M 15-19

8

11:59.6

Tom Lichty

1 M 45-49

9

12:03.4

Scott Burley

2 M 45-49

10

12:06.8

Dennis Gullo

1 M 40-44

11

12:07.8

Ricky Radowski

5 M 15-19

12

12:08.2

Aaron Vogel

6 M 15-19

13

13:01.9

Patrick Cummings

7 M 15-19

14

13:07.0

Alan Olpin

2 M 40-44

15

13:15.1

Jacob Reese

2 M 30-34

16

13:16.1

Paul Carpenter

2 M 35-39

17

13:51.5

Doug Turner

3 M 45-49

18

14:03.9

Matthew Wundrow

8 M 15-19

19

14:07.9

Brian Bottcher

3 M 35-39

20

14:18.7

James Shulgan

9 M 15-19

21

14:23.2

Thom Henn

4 M 45-49

22

16:31.7

Elliott Liddle

3 M 30-34

23

17:37.6

Norm Yarger

1 M 70-74

24

18:00.8

Ed Clucas

1 M 65-69

25

18:46.1

Ed Canny

4 M 35-39

26

22:17.7

James Behrens

2 M 65-69

27

22:58.7

Jim Dunkel

2 M 70-74

28

25:23.5

Glenn Greenberg

3 M 70-74